W naszym kraju działa kilka renomowanych firm kurierskich, które współpracują praktycznie ze wszystkimi liczącymi się sprzedawcami internetowymi. Droga zamówionego przez klienta towaru do kuriera jest zazwyczaj bardzo szybka, po zaksięgowaniu zamówienia, potwierdzenia wpłaty i odszukania w magazynie sklepu, właściwego towaru, zostaje on zapakowany i przekazany do firmy kurierskiej, która zazwyczaj w ciągu dwóch dni roboczych powinna go dostarczyć do klienta pod wskazany adres.

Droga paczki do klienta w większości wypadków wygląda w następujący sposób –

Paczki znajdują się w magazynie obsługującym dany obszar kraju, zostały tam dostarczone po odpowiedniej segregacji z innych, regionalnych magazynów firmy. Kurier rozpoczyna pracę o piątej rano, pobiera z magazynu odpowiednią partię przesyłek, ładuje je do dostawczego samochodu, planuje trasę tak, aby było jak najszybciej i jak najbardziej ekonomicznie i zazwyczaj koło godziny szóstej rano wyjeżdża w teren. Przez cały dzień dostarcza pod wskazane adresy przesyłki, wcześniej stara się kontaktować z odbiorcami, aby wyeliminować „puste” przebiegi, jeśli odbiorcy nie będzie w domu. Mimo, że klientom bardzo zależy na czasie, to bardzo często nie są obecni pod wskazanym adresem , bo „zapomnieli” o tym, że pracują, a podali adres domowy, zamiast adres swojej firmy. Kurier nie tylko dzwoni, wyszukuje paczki, zanosi je i odnosi do auta, ale też musi uważać na prawidłowe potwierdzenie odbioru, czytelne podpisy w specjalnych rubrykach, bo jeśli się pomyli, to zapłaci za szkody z własnej kieszeni. Obowiązki kuriera obejmują nie tylko dostarczanie zamówionych paczek, ale też odbieranie zwrotów, co również wiąże się wypełnianiem formularza i odbieraniem specjalnego potwierdzenia. Praca kuriera zazwyczaj kończy się kolo godziny 18, a więc po dwunastu godzinach pracy. Kurier zdaje paczki ze swojego auta, które od razu trafiają na taśmy i do sortowni, bo następnego ranka muszą wyruszyć w dalszą drogę.

Zarobki kuriera nie budzą zazdrości, przeważnie na rękę ( netto) dostaje od 2-3 tysięcy złotych i na dodatek z tych pieniędzy musi opłacić sobie ubezpieczenie i składkę emerytalną , bo firmy kurierskie bardzo rzadko zawierają z szeregowymi pracownikami typowe umowy o pracę, z reguły to umowy śmieciowe, gdzie płaci się od doręczonej, lub odebranej paczki ( od 3 do 5 zł ). Jeśli więc w ciągu jednego dnia dostarczymy około 30 przesyłek, zarobimy na czysto około stówki i do tego ewentualnie dodatkowo kilkanaście złotych za przekroczenie tak zwanej strefy, czyli powyżej 25 km punktu wyjazdu, którym zazwyczaj jest siedziba oddziału.

Kurier musi sam dla siebie zakupić specjalny elektroniczny skaner oraz firmowy strój( koszt około 600 zł). Trzeba się sztywno trzymać zasad firmowego ubioru, bo za niezastosowanie się do zasad, grozi kara. Kurierzy mogą też być ukarani za błędy w wypełnieniu formularzy, za nieczytelny podpis klienta, za spóżnienie do pracy, a nawet za brudny samochód.

Reasumując, można stwierdzić, że praca kuriera w Polsce jest ciężka, stresująca i niezbyt dobrze płatna, choć z nieznanych powodów ( bezrobocie!!!) ciągle znajdują się chętni do jej podejmowania .

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *