Czasy,kiedy nadawało się paczkę na poczcie wypełniając ręcznie przekaz nadania, odchodzą definitywnie do przeszłości i to nie tylko dlatego, że poczta polska przeżywa bardzo poważne trudności finansowe i organizacyjne. Jest jeszcze dość duża grupa, najczęściej starszych klientów, którzy akceptują tylko tradycyjne metody dostarczania paczek, ale z roku na rok się zmniejsza, więc rynek raczej dostosowuje się do klientów młodszych oraz w średnim wieku, bo oni są najwierniejszymi klientami sklepów internetowych, stanowiących podstawową grupę korzystającą z dostarczania przesyłek.

Dziś rynek dostaw paczek w największym stopniu opanowany jest przez firmy prywatne firmy kurierskie, które przede wszystkim obsługują handel internetowy. W naszym kraju działa kilka, dużych , renomowanych firm kurierskich, które konkurują ze sobą dość ostro, przez co zarówno ceny usług jak ich zakres, jest satysfakcjonujący dla klientów ( ale niestety nie dla pracowników- kurierów ) . W większości przypadków usługi kurierskie działają szybko i profesjonalnie, ale ceny przesyłek muszą trzymać określony poziom. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, aby było jeszcze szybciej, jeszcze taniej i wygodniej, kilka globalnych firm pracuje nad nowymi rozwiązaniami w dziedzinie dostaw paczek.

Amerykański Amazon testuje dostawy paczek poprzez drony. Drony są pojazdami bezzałogowymi, więc automatycznie odpadają koszty kurierskie, które są najwyższe. Najsłabsze punkty tego pomysłu to przede wszystkim niewielki zasięg ( działają w promieniu 16 kilometrów ) oraz ograniczenie wielkości paczek ( nie mogą być cięższe niż 2 kilogramy ).

Amazon pracuje też nad aplikacją w telefonach komórkowych, która pozwoliłaby dostarczać paczki przez przygodnych kierowców, którzy mieli by chęć przystąpić do systemu i zarobić parę groszy . Taki system doskonale się sprawdził w dziedzinie przewozów typu taxi, więc jest nadzieja,że tym razem wypali.

W fazie testów jest też nowoczesne rozwiązanie typu PaketButler ( dosłowne tłumaczenie to paczkowy lokaj). W tym systemie dalej główną rolę spełnia kurier dostarczający przesyłki, ale w sytuacji,kiedy odbiorcy nie ma w domu( zdarza się to bardzo często, a przez to wydłuża się czas dostarczenia przesyłki oraz podwyższa się koszty dostawy), kurier zostawia przesyłkę w zabezpieczonej przed kradzieżą i zniszczeniem torbie i umieszcza ją na drzwiach odbiorcy za pomocą specjalnych uchwytów.

 

W miarę zwiększania się obrotów handlu w internecie, będą powstawały coraz to nowe pomysły w szybkim i tanim dostarczaniu przesyłek .

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *