Do niedawna płatności kartą można było dokonywać jedynie w sklepach i punktach usługowych stacjonarnych, albo korzystać z jej pomocy w bankomatach. Postęp w tej dziedzinie jest bardzo szybki- obecnie za zdecydowaną większość transakcji dokonywanych w internecie, można zapłacić kartą płatniczą .

 

Rozróżniamy następujące, podstawowe rodzaje kart płatniczych

 

karta kredytowa – płatność odbywa się z Twojego konta, ale bank przyznaje limit pieniędzy, którymi możesz płacić nawet wówczas, kiedy na Twoim koncie nie ma pieniędzy. Oczywiście ten „kredyt”” trzeba potem spłacić ze specjalnymi odsetkami, ale jest to do uniknięcia, jeśli uda się uregulować należność przed końcem tak zwanego okresu rozliczeniowego.

karta debetowa – płatność odbywa się z Twojego konta i jest możliwa tylko wtedy, jeśli jest na nim wymagana suma pieniędzy, więc przy karcie debetowej nie można mieć ujemnego salda.

karta obciążeniowa łączy sobie cechy zarówno karty kredytowej jak i karty debetowej. Płatność odbywa się z konta, a bank przyznaje dla konkretnego konta konkretny limit kredytowy, na który regularnie pobiera środki na spłatę długu.

karta pre-paid nazywana jest też kartą przedpłaconą nie jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem bankowym . Kartę pre-paid wydaje się na okaziciela, pieniądze na kartę wpłaca właściciel karty i jak się skończą to albo ją wyrzuca, albo doładowuje nowymi środkami.

 

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje kart płatniczych ( pre-paid, kredytowa, debetowa i obciążeniowa ) doskonale nadają się do dokonywania płatności w internecie.

 

Jeśli chodzi o samą budowę kart płatniczych, to do niedawna istniały pewne ograniczenia przy płatności online w przypadku tak zwanych płaskich kart płatniczych, płaskich czyli takich, w których w odróżnieniu od kart wypukłych, dane nie są wytłoczone i nie czuć ich pod palcami. Dzisiaj już struktura karty nie ma już znaczenia w odniesieniu do płatności w internecie, to znaczy zarówno karty płaskie, jak i te nowocześniejsze kary wypukłe,mogą być bez obaw używane do dokonywania płatności w sieci.

Płatności online za pomocą karty w uproszczeniu wyglądają następująco-

na początku dokonujemy metodę płatności i w tym wypadku zaznaczmy, że będzie to płatność za pomocą karty płatniczej

wypełnimy formularz pamiętając o dokładnym, a więc prawidłowym przepisaniu numeru karty ( najczęściej chodzi o kod CVV2/CVC2 znajdujący się na odwrocie karty tuż przy specjalnym pasku służącym do podpisu)

ostatni etap to zatwierdzenie transakcji i poczekanie na wiadomość mailową z centrum rozliczeniowego

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *