Wiele przyczyn złożyło się na występującą dziś powszechnie przewagę zakupów na raty nad zakupami za gotówkę. Najczęściej wymieniane przyczyny to bark gotówki oraz bardzo silna presja konsumpcjonizmu, która powoduje, że pragniemy mieć wszystko natychmiast, często bez głębszego namysłu, czy jesteśmy w stanie spłacić raty i czy naprawdę potrzebujemy tej właśnie rzeczy. Bardzo trudno oprzeć się tej presji, bo zewsząd sypią się propozycje płatności na raty. Możliwości kredytowych jest wiele . Oto klika najważniejszych –

kredyt gotówkowy

kredyt ratalny

kredyt odnawialny

karta kredytowa

 

Każda z tych możliwości kredytowych ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy od plusów – przede wszystkim szybkość realizowania kredytu, w zdecydowanej większości przypadków ( dotyczy oczywiście osób mających zdolność kredytową ) pieniądze dostaniemy w ciągu kilku godzin, no chyba jeśli dotyczy to bardzo poważnej sumy na przykład na mieszkanie czy dom, wtedy zazwyczaj bank dłużej nas sprawdza i dłużej się zastanawia, ale w innych przypadkach zazwyczaj tempo jest imponujące. Następnym plusem jest możliwość załatwienia kredytu w sklepie bez konieczności chodzenia do banku i całej tej mitręgi urzędniczo- papierkowej. Banki w dobrze pojętym interesie własnym wychodzą naprzeciw oczekiwań klientów i starają się maksymalnie zmniejszyć i skrócić wszelkie formalności. Na przykład ustanowienie limitu na koncie z jednej strony może nico ograniczać apetyt na wydawanie pieniędzy, ale z drugiej strony bardzo ułatwia szybkie dysponowanie pieniędzmi, a na dodatek odsetki naliczane są tylko od aktualnego zadłużenia, a nie od całości. Podobna sytuacja występuje przy karcie kredytowej, wygodny sposób kredytowania, w zależności od banku nawet możliwość wyeliminowania prowizji banku, a za aktywne korzystanie z takiej karty odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty kredytu, a nie od kwoty całego limitu.

Najważniejszym minusem są oczywiście wysokie koszty kredytu. Oczywiście wszystko zależy od banku i kwoty kredytu, ale trzeba pamiętać, że banki zawsze dużo zyskują, kiedy udzielają pożyczek, a to klient pożyczający pieniądze musi zapłacić za wszystko. O ile krótkie, małe kredyty na bieżące wydatki wydają się niestety koniecznością dla bardzo wielu ludzi, o tyle uleganie pokusom i zaciąganie większej ilości zobowiązań, wcześniej czy później doprowadzi do wpadnięcia w spiralę zadłużenia i do naprawdę poważnych problemów.

 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *