Pay- by- link, to jedna z metod płatności dokonywanych przez internet.

Proste tłumaczenie pay-by-link ( płać- przez- link) rozszyfrowuje ten sposób płatności online, po prostu płatności dokonuje się poprzez kliknięcie w specjalnie wygenerowany link, a system automatycznie przenosi na stronę banku, gdzie dokonujemy transakcji, a następnie sprzedawca automatycznie dostaje informacje o dokonanym przelewie.

 

 

Z metody pay-by-link korzystają najczęściej sklepy internetowe oraz różne serwisy aukcyjne, ponieważ gwarantuje ona bardzo szybką płatność, a na dodatek jest nieskomplikowana, bo działanie płacącej osoby ogranicza się do kliknięcia kursorem w link, potem wszystko dzieje się już automatycznie i wystarczy jedynie autoryzować transakcję. Ten automatyzm przekazywania danych poprzez specjalny formularz, ma też dodatkowo taką zaletę, że eliminuje częste przecież ryzyko popełniania błędów podczas jego wypełniania ręcznego, kiedy wpisujemy dane odbiorcy pieniędzy.

 

Niezwykle istotną kwestią przy dokonywaniu płatności pay-by-link i zresztą wszystkich płatności dokonywanych przez internet, jest zachowanie podstawowych wymogów bezpieczeństwa, gdyż mimo coraz to nowszych i skuteczniejszych zabezpieczeń, bezpieczeństwo transakcji internetowych nie jest ciągle stuprocentowe.

Oto kilka niezbędnych warunków jakie trzeba spełnić, aby transakcję można było uznać za bezpieczną –

1. Przy dokonywaniu transakcji powinniśmy się posługiwać tylko i wyłącznie swoim sprzętem i to bez względu czy jest to telefon, komputer, tablet czy inne urządzenie współpracujące z internetem. Przeprowadzanie takich czynności na niesprawdzonym komputerze na przykład w kafejce internetowej, lub po prostu na pożyczonym, przypadkowym sprzęcie, jest absolutnie wykluczone.

2. Komputer z którego dokonuje się płatności online musi mieć oprogramowanie antywirusowe i najlepiej aby była to najnowsza, z aktualizowana wersja .

3. Najlepiej jeszcze przed dokonaniem zakupu sprawdzić wiarygodność sprzedawcy przynajmniej w minimalnym stopniu ( na przykład sprawdzając opinie na jego temat)

4. Nigdy, przenigdy nie wolno odpowiadać na maile i wszystkie prośby w których trzeba ujawnić swoje dane. Trzeba pamiętać, że banki nigdy nie wysyłają takich próśb, więc jest to zawsze próba wydostania danych wrażliwych, to jest niezbędny początek oszustwa i kradzieży.

5. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy transmisja danych odbywa się w szyfrowanym połączeniu. Dzieje się tak wtedy, jeśli używa się specjalnego protokołu SSL, który zabezpiecza dane przed dostępem osób trzecich . Żeby rozpoznać ten fakt musimy zwrócić uwagę na adres formularza- wszystko jest w porządku jeśli adres zaczyna się od „ http” , ale jeśli adres zaczyna się od „http” to oznacza to stronę niezaszyfrowaną, a więc niebezpieczną w takich czynnościach. Trzeba też zwrócić uwagę na symbol kłódki, który zazwyczaj pojawia się w rogu.

 

Generalnie transakcje pay-by-link można uznać za bardzo wygodną, szybką i bezpieczną formę płatności online, pod warunkiem wszakże, że spełnimy wszystkie podstawowe wymogi bezpieczeństwa.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *