W globalnym i cyfrowym świecie jest coraz mniej miejsca na tradycyjne sposoby płatności takie jak na przykład operacje gotówkowe, opłaty za zaliczeniem pocztowym, przelewy dokonywane na poczcie, czy płatności przy odbiorze towaru w placówkach i tym podobne staroświeckie systemy. Dziś życie w bardzo, bardzo wielu aspektach przeniosło się do internetu i tam też stopniowo, ale konsekwentnie przenoszą się też transakcje finansowe. Nic więc dziwnego, że lawinowo wręcz powstają coraz to nosze, szybsze, wygodniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze systemy płatności w internecie.

Oto główne internetowe systemy płatności:

1. Systemy płatności oparte na poczcie elektronicznej, wiadomość o przekazaniu pieniędzy przychodzi mailem i jeśli odbiorca ma konto w systemie to pieniądze płyną wprost na jego konto, a jeśli nie to w mailu jest specjalna instrukcja, która umożliwia szybkie pobranie pieniędzy.

Najważniejsze systemy tego rodzaju to-

PayPol( nie wymaga dodatkowego oprogramowania)

Pay-by-link – polega na kliknięciu w specjalnie wygenerowany link, który automatycznie przenosi nas do banku,gdzie możemy dokonać płatności

system PayU- w uproszczeniu działa podobnie, tylko nie ma warunku koniecznego w postaci posiadania konta bankowego.

2. System Ecash , pierwszy system płatności internetowych, który nie wykorzystywał kart kredytowych, a opierał się na emisji wirtualnych pieniędzy specjalnie zabezpieczonych niepowtarzalnym numerem seryjnym.

3.Karty płatnicze – dziś możliwe jest wykorzystanie do regulowania należności online w zasadzie wszystkich typów kart płatniczych, a więc karty prepaid, karta kredytowa, karta debetowa, karta obciążeniowa itp.

4. Elektroniczne Polecenia Pobrania ( Electronic Direct Debit) – wymaga specjalnego oprogramowania

5.Czeki elektroniczne – to po prostu elektroniczna wersja tradycyjnego czeku papierowego przekazywanego przez bank przez sieć i przechowywana w komputerze. Ta forma wymaga posiadania tak zwanego podpisu elektronicznego, który gwarantuje autentyczność dokumentu.

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *